Autor:

Data publikacji:

Atopowe Zapalenie Skóry (AZS) – Co to jest, przyczyny i pielęgnacja skóry

Co to jest AZS?

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to nawracająca, przewlekła choroba zapalna skóry, która dotyczy zarówno dzieci, jak i dorosłych. Występuje ona głównie u osób z predyspozycjami genetycznymi do alergii i chorób atopowych, takich jak astma czy alergiczny nieżyt nosa. Często pojawia się już u niemowląt w postaci tak zwanej „skóry atopowej”, której objawy częściowo ustępują w miarę wzrostu dziecka.

AZS charakteryzuje się przede wszystkim suchą, łuszczącą się skórą oraz nasilonym świądem. Objawy mogą występować na różnych częściach ciała, jednak najczęściej dotyczą zgięć łokciowych, zgięć kolanowych oraz szyi i twarzy. Warto pamiętać, że objawy AZS mogą być bardzo różne i nie u każdej osoby będą się prezentować tak samo.

Dlaczego chorujemy na AZS?

Czynnikiem ryzyka zachorowania na atopowe zapalenie skóry jest przede wszystkim predyspozycja genetyczna, ale również czynniki środowiskowe mają swoje znaczenie. Naukowcy są zgodni co do tego, że rola genów jest istotna, jednak nie tłumaczy ona wszystkich przypadków AZS. Wpływ na wystąpienie choroby mają również czynniki takie jak higiena osobista, styl życia czy występujące infekcje.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, dlaczego u niektórych osób występuje AZS. Wiadomo jednak, że choroba ta ma podłoże immunologiczne – u osób z AZS dochodzi do nadmiernej reakcji układu odpornościowego na alergeny, prowadzącej do stanu zapalnego skóry. Wiele osób z AZS ma również inne choroby atopowe, takie jak astma czy alergiczny nieżyt nosa, co sugeruje, że te schorzenia mają wspólne podłoże genetyczne.

Czy to na pewno AZS?

W przypadku podejrzenia atopowego zapalenia skóry, warto zgłosić się do lekarza specjalisty – dermatologa, który będzie w stanie postawić właściwą diagnozę. Diagnoza AZS jest oparta głównie na wywiadzie z pacjentem oraz badaniu klinicznym skóry. W niektórych przypadkach może być również konieczne wykonanie dodatkowych badań, takich jak testy alergologiczne czy biopsja skóry, aby wykluczyć inne przyczyny objawów, takie jak łuszczyca czy alergie skórne.

Wczesne rozpoznanie AZS jest bardzo ważne, ponieważ pozwala na zastosowanie odpowiedniego leczenia i uniknięcie niekorzystnych skutków choroby, takich jak zakażenia skóry czy pogorszenie jakości życia z powodu uporczywego świądu i zmian skórnych.

Pielęgnacja skóry z AZS to podstawa

Odpowiednia pielęgnacja skóry jest kluczowym elementem w leczeniu atopowego zapalenia skóry. Ważne jest przede wszystkim utrzymanie nawilżenia skóry, poprzez stosowanie odpowiednich kremów nawilżających, balsamów czy maści ochronnych. Dobór właściwego kosmetyku może być indywidualny i warto skonsultować się z dermatologiem, który pomoże w doborze preparatu dostosowanego do stopnia nasilenia AZS oraz potrzeb pacjenta.

W pielęgnacji skóry z AZS warto również zwrócić uwagę na unikanie czynników drażniących skórę, takich jak silne detergenty czy kosmetyki zawierające alergeny. W przypadku nasilonych objawów AZS, lekarz może zalecić stosowanie leków przeciwhistaminowych lub miejscowo stosowanych kortykosteroidów, które pomogą w łagodzeniu stanu zapalnego skóry i zmniejszeniu świądu. Warto jednak pamiętać, że leczenie farmakologiczne powinno być prowadzone pod ścisłym nadzorem lekarza i stosowane tylko wtedy, gdy konieczne.


Opublikowano

w

przez